İşinizi bir adım öteye taşıyacak çözümlerimizi keşfedin.
Markete Git
E-ticaret paketleri
Markete Git
Markete Git
Markete Git

E-Ticaret Siteleri İçin İçerik Yönetimi Rehberi

İçerik yönetimi dijital dünyada varlığınızı güçlendirmenin temel kuralıdır. Detaylar e-ticaret siteleri için içerik yönetimi rehberimizde!

E-ticaret siteniz varsa veya yeni kurmayı düşünüyorsanız içerik yönetimi konusunda stratejilerinizin olması gerekir. Sitenizde satışını yaptığınız ürünlerin açıklamaları, kategori başlıkları ve içerikleri, hizmet ve tanıtım sayfaları gibi konularda içerik yönetimi süreçlerine hakim olmalısınız. Blog içerikleri, reklam ve kampanya içerikleri, meta etiketleri ve diğer içerik çeşitleri için de özel stratejileriniz olmalı. Bu bağlamda elde edeceğiniz her başarı dijital varlığınızı güçlendirir. Bu yazımızda e-ticaret siteleri için içerik yönetimi konusunda faydalı bilgiler paylaşacağız.

İçerik Yönetimi Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse içerik yönetimi, belli bir konuda içerik üretme, yayınlama ve dönüşümü artırma stratejilerine dayalı bir yönetim sistemidir. Bu sistemin ilk adımını içerik üretimi oluşturur. Bu aşamada içeriğin amacı ve hedefleri belirlenir. İçeriğin dili ve planı oluşturulur. İçeriğin hangi kanallarda yayınlanacağına bağlı olarak anlatım dili ve özellikleri değerlendirilir. Örneğin kategori içeriği ile blog içeriği aynı değildir. Veya ürün sayfası içeriği ile ürün inceleme blogu aynı içerik dilini kullanmaz.

İçerik yönetimi süreçlerinde her içeriğin hedefi ve amacı belirlenir, uygun anlatım şekli değerlendirilir. Dolayısıyla içerik yönetiminin ilk ve en önemli adımı içerik oluşturmadır. İçeriğin türüne, amacına, hedef kitlesine göre stratejisi değişir. Örneğin metin, görsel veya video içerikleri için farklı içerik stratejileri söz konusudur. Bu durum e-ticaret siteleri için içerik yönetimi süreçlerinde de kritik önemdedir. E-ticaret sitesi paketleri ne olursa olsun içerikte yanlış strateji ve kurgular sitenin ticari performansını olumsuz etkiler. Hedef kitleye ulaşmayan veya yanlış bir iletişim dili kullanan içerikler markanın dijital dünyadaki itibarına zarar verir.

İçerik yönetiminin diğer adımları içerik yayını, analiz ve optimizasyon şeklinde ifade edilebilir. İçeriğinizi oluşturduktan sonra uygun kanallarda yayınlamanız gerekir. Yayının ardından ortaya çıkan değişimleri veri bazında takip etmelisiniz. Nitekim içerik analizi süreçlerinde verilerin önemi büyüktür. İçeriğin aldığı etkileşim, sağladığı dönüşüm, tıklama sayısı ve diğer metrikleri analiz ederseniz başarılı olup olmadığını anlamanız mümkün olur.

İçerik analizinin ardından tespit ettiğiniz eksikleri giderme sürecine ise içerik optimizasyonu denir. E-ticaret siteleri için içerik yönetimi bağlamında optimizasyon yani iyileştirme kavramı aslında bitimsiz bir süreci ifade eder. Çünkü bir içerik hakkında her zaman için daha iyisini yapmanız mümkündür. Hazırladığınız içeriğin eksiklerini giderip güncellemeleri gerçekleştirdikçe hem kullanıcılar nezdinde hem de arama motoru botlarının gözünde daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

İçerik Oluşturmanın Temel Adımları Nelerdir?

Hangi alanda olursa olsun herhangi bir konuda içerik üretirken temel birtakım adımları izlemeniz gerekir. İster ticari içerikler olsun isterseniz bilgi odaklı içeriklerde temel süreçler aslında büyük ölçüde birbirine benzer. Nitekim en iyi içerik fikirleri, hedef kitleye doğrudan ulaşan, mesajı etkin şekilde taşıyan ve dönüşüm sağlayan içeriklerdir. Bu tür içerikler üretmenin temel adımları kısaca şu şekildedir:

1. Adım: Hedef kitlenizi belirleyin. Eğer e-ticaret alanında faaliyet gösterecekseniz ürün ya da hizmetlerinizi sunacağınız belli bir hedef kitlenizin olması gerekir. E-ticarete yeni başlayan girişimciler tüm ticari faaliyetlerinde üretecekleri içeriklerin hedef kitleyle ilişkisine özellikle dikkat etmeli. Nitekim e-ticaret siteleri için içerik yönetimi konusunda bu nokta kritik önemde.

2. Adım: İçeriğinizin hedefini ve amacını netleştirin. Hazırlayacağınız içerik sadece bilgi amaçlı olabilir. Veya ilgili kelimelerde satış rakamlarınızı artırmaya dönük ticari bir içerik olabilir. Ya da sırf hedef kitlenizle iletişiminizi güçlendirmek için hazırlayacağınız eğlenceli bir içerik de olabilir. Amacınızı netleştirirseniz içerik üretim süreçleri daha sağlıklı ilerler.

3. Adım: İçeriğinizi hazırlamadan önce konuyu çok iyi araştırın ve olabildiğince fazla kaynak tarayın. Hangi konuda içerik üretecekseniz o konuda uzman görüşlerini mutlaka incelemelisiniz. İçeriğinizde paylaşacağınız bilgiler bilimsel bilgilerle ve hedef kitlenizin değer yargılarıyla çelişmemeli. 

4. Adım: İçeriğinizde kullanacağınız anahtar kelimeleri belirleyin. Bu konuda SEO anahtar kelime analiz araçlarından yararlanabilirsiniz. Arama hacmi yüksek kelimelerle oluşturacağınız içeriklerin dönüşüm oranı yüksek olacaktır. Dolayısıyla e-ticaret siteleri için içerik yönetimi çalışmalarında SEO optimizasyonlarına da zaman ayırmalısınız. 

5. Adım: İçeriğinizi daha etkili hale getirin. Bu noktada ana başlık ve alt başlık seçimi kritik önemdedir. Kullanacağınız başlıklar ne kadar dikkat çekici olursa içeriğinizin başarısı o kadar artar. Ayrıca trendleri takip edebilirsiniz. Bu tür içerikler e-ticarette markalaşma yöntemleri bağlamında önemli kazanımlar sağlar.

6. Adım: İçeriğinizi tamamladıktan sonra yayınlamadan önce sıkı şekilde kontrol edin. Farklı kişilere okutup görüş alın ve içeriğinize farklı gözden bakmaya çalışın. İçeriğe farklı bakış açılarından yaklaşmak oldukça faydalıdır.

İçerik Yayınlamanın Temel Adımları Nelerdir?

E-ticaret siteleri için içerik yönetimi süreçlerinde en önemli konulardan biri de içerik yayınlamadır. Bu da yine içerik üretiminde olduğu gibi özel bir strateji gerektirir. E-ticaret dünyasına yeni adım atan girişimciler içerik üretiminde olduğu gibi içerik yayını konusunda da bazı konulara özellikle dikkat etmeli. Kısaca ifade edecek olursak içerik yayınlamanın temel adımları şu şekildedir:

1. Adım: Öncelikle içeriğinizi yayınlayacağınız platformu seçmelisiniz. Bu seçimi aslında içerik oluştururken yapmış olmanız gerekir. Çünkü içeriğinizi yayınlayacağınız platformun özellikleri ile içeriğinizin uyumlu olması gerekir.

2. Adım: Platformu belirledikten sonra yayın stratejisi oluşturun. Bu stratejide yayın frekansını netleştirmeniz gerekir. İçerikleri hangi sıklıkla yayınlayacağınıza karar verirken içerik ekibinizin iş yoğunluğuna dikkat etmelisiniz.

3. Adım: İçeriklerinizde konsept tutarlılığını sağlayın. Her içerikte farklı bir dil ve konsept kullanmanız kurumsal algı yönetimi açısından olumsuz bir durum teşkil eder. Bu durum e-ticaret siteleri için içerik yönetimi süreçlerinde daha da önemlidir. Kurumsal imajınız yeterince güçlü olmazsa müşterilerinizde satın alma kararı oluşturamazsınız.

4. Adım: İçeriklerinizin erişim oranını artırmak için doğru etiketlemeler ve kategorilendirmeler kullanın. Bunları yaparken de yine e-ticaret SEO optimizasyonları bağlamında anahtar kelime stratejilerinizi mutlaka göz önünde bulundurun.

5. Adım: İçeriklerinizi farklı kanallarda çapraz paylaşarak hedef kitlenizin ilgisini canlı tutun. Örneğin blog yazınızı sosyal medya hesabınızda, sosyal medya gönderinizi mail bülteninizde paylaşarak içerik yayınlama stratejinize dinamizm katmanız mümkün.

6. Adım: Yayınladığınız içerikleri mutlaka takip edin ve etkileşimleri analiz edin. Bu konuda oluşturacağınız data sonraki içerik üretim strateji ve süreçlerinizde daha sağlıklı kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

İçerik Analizinin Temel Adımları Nelerdir?

E-ticaret siteleri için içerik yönetimi süreçlerinde içerik analizinin de kendine özgü bazı temel adımları var. Tabii bu bağlamda en güzel sonuçları almak için içerik oluşturma ve yayınlamanın temel adımlarını doğru şekilde yerine getirmiş olmak gerek. Aksi durumda elde edeceğiniz sonuçlar yanıltıcı olabilir. İçerik analizinin temel adımları kısaca şu şekildedir:

1. Adım: Hangi konularda ne tür bir analiz yapmak istediğinizi netleştirmelisiniz. Nitekim içerik analizinizin amacının ne olduğuna baştan karar vermelisiniz. Böylelikle yapacağınız analizlerde bu amaca uygun araç ve yöntemler kullanma imkanı elde edersiniz.

2. Adım: Analiz amacınızı ve yönteminizi netleştirdikten sonra veri toplamaya geçebilirsiniz. Bu veriler, içeriğinizin istediğiniz dönüşümü verip vermede ne derece başarılı olduğunu anlamanızı sağlar. Yapacağınız analize göre ziyaretçi sayısı, etkileşim oranı, görüntüleme veya diğer verileri içerik analizinde kullanmanız mümkün.

3. Adım: Topladığınız verileri yorumlarken kullanıcıları birer sayıdan ibaret görmeyin. Onlarla ne kadar iyi empati kurarsanız ulaştığınız verilerden o kadar anlamlı sonuçlar çıkarabilirsiniz. Böylelikle veri analizinden ziyaretçi profili analizine geçerek içerikleri daha stratejik bir gözle değerlendirebilirsiniz.

4. Adım: Veri analizlerinin olmazsa olmazlarından biri karşılaştırma yapmaktır. Ulaştığınız verileri daha da anlamlı hale getirmek için süreçleri öncesi ve sonrasıyla karşılaştırarak yorumlamalısınız. Bu tür yorumlama teknikleri sayesinde e-ticaret siteleri için içerik yönetimi süreçleri daha verimli hale gelir. 

5. Adım: Veri analizinden çıkan sonuçları daha anlamlı hale getirmek ve takibi kolaylaştırmak için performans grafiği oluşturun. Böylelikle sayısal veriler görsel açıdan daha anlaşılır hale gelir. Aynı zamanda da trend değişimleri analizi konusunda imkanlarınız artar.

6. Adım: Veri analizlerini sadece kendi çalışmalarınız için değil, aynı zamanda da rakipleriniz için de yapmayı ihmal etmeyin. Rakiplerinizle ilgili ulaşabileceğiniz her veri, sektördeki konumunuzu güçlendirmenize katkı sağlar. Rakiplerinizin verilerini takip ederek stratejilerini daha iyi anlar, böylelikle kendi stratejilerinizi revize etme imkanı elde edersiniz.

Ürün Sayfası İçeriklerinin Temel Özellikleri Nelerdir?

E-ticaret siteleri için içerik yönetimi konusunda süreçlerin temel adımlarını ve püf noktalarını yukarıda kısaca özetledik. Yazımızın devamında, online alışveriş sitelerinde sayfa özelliklerine bağlı olarak içeriklerin temel özelliklerine kısaca işaret edeceğiz. Online alışveriş sitesine sahip olmak isteyenler bu bilgiler eşliğinde kendi içerik yönetimi stratejilerini geliştirebilirler.

 • Bir e-ticaret sitesinde ürün sayfası içeriğinin her şeyden önce ürünü iyi anlatması gerekir. Ürünün fiziksel özellikleri, bileşimindeki maddeler, avantajları ve dezavantajları gibi konularda ürün sayfası içeriğinin yeterli bilgi vermesi gerekir. E-ticaret siteleri için içerik yönetimi süreçlerinde her ikisine de dikkat etmek lazım. 
 • Ürün sayfasında ürün adının H1 başlık etiketiyle girilmiş olması gerekir. Ancak bu yeterli değildir. Sayfada en az bir adet H2 etiketinin yani alt başlığın olması gerekir. Ürünün daha çekici hale gelmesi ve sayfanın bilgi mimarisini düzenlemek için alt başlık kullanımı önemli bir unsurdur.
 • E-ticaret sitenizin ürün sayfası içeriklerinde teknik özellikler veya diğer özellikleri görsel yönden daha anlaşılır şekilde sunmalısınız. Aksi durumda müşterileriniz bazı özelliklere dikkat etmeden satın alma yapar. Ve bu durum iade süreçlerinin artmasına neden olur.
 • Ürün sayfası içeriğinde fiyat bilgisi ve kampanya gösterimleri için de etkili ve anlaşılması kolay alanlar olmalı. Ayrıca ürünlerin stok durumları, ücretsiz kargo özellikleri ve diğer konularda da yeterli açıklamalar yer almalı. Bu sayede e-ticaret siteleri için içerik yönetimi süreçleri daha verimli hale gelir. 
 • E-ticaret sitesi için ürün açıklaması yazımında güvenilirlik vurgusu ve sertifikalar kritik önemdedir. Ürünün bu bağlamda sahip olduğu her sertifikayı açıklamalar kısmında belirtmelisiniz. Sektöründe endüstriyel ödüllere layık görülen ürünler müşteriler nezdinde daha güvenilir ürünlerdir.
 • Online alışveriş sitelerinde ürün sayfası içeriklerinde sadece yazı yoktur. Sayfa içeriklerinde görseller ve video dosyalarından da yararlanmak gerekir. Bu dosyaların çözünürlüklerinin yüksek, boyutlarının küçük olması ürün içerik sayfalarının görsel açıdan daha etkili hale gelmesini sağlar.
 • Ürün sayfası içeriklerinde ayrıca ürün yorumları ve derecelendirme de önemli bir konudur. Bu alanlar e-ticaret siteleri için içerik yönetimi süreçlerinde dönüşümü artırıcı etki gösterir.

Kategori İçeriklerinin Temel Özellikleri Nelerdir?

E-ticaret sitelerinde en önemli sayfalardan biri de kategori sayfalarıdır. Aynı grupta yer alan ürünlere erişimi kolaylaştıran bu sayfalar hem kullanıcılar hem de arama motoru botları için önemli sayfalardır. Online alışveriş sitenizin kategori sayfaları için ne kadar etkili içerikler hazırlarsanız görünürlük ve dönüşüm oranlarınız o kadar artar. E-ticaret siteleri için içerik yönetimi bağlamında kategori içeriklerinin temel özelliklerini kısaca şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Sitenizde yer vereceğiniz kategori içerikleri, ilgili kategorideki ürün ya da hizmetler hakkında yeterli açıklamalar içermeli. Bu bağlamda ürün veya hizmet başlıkları ile kategori içeriğinde geçen kelimeler arasında güçlü bir uyum olmalı.
 • Kategori içeriğinin güçlü olması için planlamasının da güçlü olması gerekir. Bu planlamayı yapmadan önce ürün veya hizmetleri iyi tanımalısınız. 
 • Sitenizde kategori içeriği yayınlayacaksanız başlıkların etkileyici olması ve etiket şeklinde girilmesi lazım. Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet e-ticaret siteleri için içerik yönetimi bağlamında daha yüksek dönüşümleri beraberinde getirecektir. 
 • Kategori içeriğiniz hem kategorinin geneli hakkında, hem de ürünler özelinde önemli bilgiler içermeli. Kullanıcılar ürün sayfasını tıklamadan önce kategori içeriğini okumak istediğinde merak ettikleri soruların cevaplarını bulabilmeli.
 • Kategori içeriklerinde mutlaka anahtar kelimeler olmalı, ilgili sorgularda en çok merak edilen soruların cevapları yer almalı. Böylelikle kategori içerikleri sitenin görünürlüğünün artmasında daha etkili olur.
 • Sitenizde her kategori özgün bir başlık içermeli, benzer veya yakın anlamlı kategori adları kullanmamalısınız. Aksi durumda ziyaretçilerin kafası karışır ve botların sayfaları indekslemesi zorlaşır. Dolayısıyla e-ticaret siteleri için içerik yönetimi süreçlerinde e-ticaret siteleri için en yararlı UX ilkeleri ile daha etkili sonuçlar alırsınız.
 • Kategori açıklamalarında olduğu gibi alt kategori içeriklerinde de kullanıcı odaklı içerik yazımı yöntemini benimsemelisiniz. İçerikler kullanıcıların sorunlarına çözüm üretiyorsa başarılı demektir.
 • Kategori içeriklerinde görsellere ve linklere yer vermeniz sayfanın indekslenmesini olumlu yönde etkiler. Ancak bu konuda abartıya kaçmamalısınız.
 • Online alışveriş sitelerinin dijital dünyadaki rekabetleri kategori içeriklerinin kelime sayısına da yansımakta. Bu bağlamda daha güçlü bir rekabet için kelime sayısını yüksek tutmanızda yarar var. 

Statik Sayfa İçeriklerinin Temel Özellikleri Nelerdir?

E-ticaret siteleri için içerik yönetimi konusunda statik sayfa içeriklerinin yönetimi de önemli bir konudur. Statik sayfalar, site bilgilerini ve temel politikalarını içeren genel içeriklerdir. Örneğin sitenin Hakkımızda sayfası, İletişim, SSS veya Gizlilik Politikası sayfaları bu tür sayfalardır. İyi bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız aşağıdaki konulara mutlaka dikkat etmelisiniz.

 • Her şeyden önce net ve anlaşılır bir dil kullanmalısınız. Ziyaretçileriniz örneğin aydınlatma metnini okuduktan sonra herhangi bir kafa karışıklığı yaşamamalı. 
 • Statik sayfalarda siteniz ve faaliyetleriniz hakkında ayrıntılı bilgiler yer almalı. Bu kısımlarda eksik açıklamalar yapmamalısınız. 
 • İletişim bilgileri veya ticari unvan gibi bilgilerde kesinlikle hata yapmamalısınız. Bu tür hatalar ileride ciddi sorunlara yol açar. İyi bir e-ticaret web sitesi kurmak için tüm detaylara önem vermeli, hata yapmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Sayfalarda yer vereceğiniz açıklamaların SEO içerik kriterlerine uygun olması avantaj sağlar. Botlar sitenizle ilgili ne kadar çok bilgi veya veri toplarsa elde edeceğiniz dönüşüm oranı da o kadar yüksek olur. 
 • Statik sayfalarınızda paylaştığınız bilgileri daima güncel tutmalısınız. Sitenizle ve çalışmalarınızla ilgili herhangi bir değişim meydana geldiyse bu değişimi ilgili statik sayfanızda da mutlaka ifade etmelisiniz. 
 • Statik sayfa içeriklerinizi isterseniz görsel açıdan zenginleştirebilirsiniz. Metin odaklı içeriklere oranla görsel içerikler anlamayı kolaylaştırır. E-ticaret siteleri için içerik yönetimi süreçlerinde estetik nitelikler arttıkça dönüşümler de artmakta. 
 • Sayfa içeriklerinizde ilgili sayfalara link vermeniz hem kullanıcılar hem de botlar için avantaj sağlar. 

Blog İçeriklerinin Temel Özellikleri Nelerdir?

E-ticaret siteleri için içerik yönetimi bağlamında son olarak blog içeriklerinin temel özelliklerinden de bahsetmek istiyoruz. Nitekim blog içerikleri e-ticaret site yönetiminin aslında büyümesi için kilit bir role sahiptir. Doğru planlanmış blog içerikleri sayesinde e-ticaret siteleri görünürlük, trafik ve ciro hedeflerine daha kısa sürede ulaşır. Bu bağlamda önemli noktalar kısaca şu şekildedir: 

 • Blog içeriklerinde konu seçimi sitenizle ve faaliyetlerinizle yakından ilişkili olmalı. İlgi düzeyi düşük konularda herhangi bir blog içeriği üretimine girişmemelisiniz. 
 • Ele aldığınız konuları hakkını vererek incelemeli, alanınızla ilgili otoriter içerikler üretmeye çalışmalısınız. Böylelikle hem kullanıcılar hem de botlar nezdinde elde edeceğiniz başarılar yüksek olacaktır. 
 • Bloglarınızda paylaştığınız her bilgi kullanıcılar için değerli ve anlamlı olmalı. Belli birtakım sorunlar karşısında olanaklı çözüm yolları içermeli. Bu sayede e-ticaret siteleri için içerik yönetimi süreçleri daha anlamlı hale gelir. 
 • Blog içeriğinizin başlığı ve alt başlıkları ile konusu ilgi çekici olmalı. Okuyucularda merak uyandırmayan konularda elde edeceğiniz dönüşümler düşük olacaktır.
 • İçerikte bilgi paylaşımlarının yanı sıra öneri ve tavsiye paylaşımlarına da yer vermelisiniz. Böylelikle blog içeriğiniz olduğundan çok daha güzel görünür. 
 • Aynı konu hakkında birden fazla blog içeriği oluşturmamalı, içeriğinizi görsel açıdan da desteklemelisiniz. Blog içeriğinde görsel ve video kullanımı birçok bakımdan avantaj sağlar.
 • Blog içeriğinde iç linkler backlinkler kadar önemlidir. İyi planlanmış bir link yapısı sayesinde indeks alan kelime sayınızı artırmada avantaj elde edersiniz. 
 • Bloglarınızda gerekli haller dışında harici link kullanmamalı, verdiğiniz tüm linklerin çalışır durumda olduğundan emin olmalısınız. E-ticaret siteleri için içerik yönetimi süreçlerinde bu tür konularda özel bir farkındalık gerekmekte. 
 • Blog içeriklerinizin başarı düzeyini takip etmeli, düşük skorlara sahip yazıları mutlaka güncellemelisiniz. Bloglarınız ne ölçüde SEO'ya uygun olursa elde edeceğiniz başarılar da aynı ölçüde fazla olacaktır. 
Referanslar

Sektör uzmanlığı ve büyük marka deneyimi...

Tüm Referanslarımız
Uludağ Üniversitesi ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi K:1 D:124 Görükle Nilüfer/BURSA
İletişim Formuna Git
Numaranızı Bırakın Biz Sizi Arayalım
Güvenlik Kodu
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.